Bebeğinizin Diş Sağlığı Sizin Ellerinizde

Dişlerimiz hayatımız boyunca sağlığımızı, güzelliğimizi, estetiğimizi ve kendimize güvenimizi etkiler. Hayatımızda rolü böylesine büyük olan dişlerimiz bebekliğin 6. ayında yaşamımıza girer ve diş maceramız başlar. Dolayısıyla bebeğinizin her şeyinde olduğu gibi dişlerinin bakımı ve sağlığındaki en önemli kişi sizsiniz anneler.

Bebeğiniz 6. ayından itibaren ilk dişleri ile tanışır. Bunlar ileride değişecek olan 20 tane dişdir. 33. aya kadar çıkması süren bu süt dişleri ilerideki daimi dişler için çok önemli rol oynar. 6-11 yaş arasında bu dişler değişirken yerine ömür boyu kalacak daimi dişler gelir. Yani 6 yaşında çıkan büyük azı dişleri ve öndeki kesici dişler hayat boyu olan daimi dişlerdir. Annenin dişlerle ilgilenmesi bebeğin diş sağlığını etkilediği gibi diş bakımı öğretisini de kazandırır. Annenin yapması gereken şeyleri sıralarsak:

  1. Dişler çıkmaya başladıktan sonra anne gazlı bez veya parmak fırçası (annenin işaret parmağına taktığı özel bebek fırçası) ile dişleri temizlemelidir.
  2. Bebeğinizi aynı kaşığı kullanarak beslemeyin siz tadına bakacaksanız ayrı kaşık kullanın. Sizde olan bakteri bebeğe geçebilir. Dolayısı ile annenin ve babanın diş sağlığı bebek için çok önemlidir. Diş eti problemi olan anne babadan çocuğa bakteri geçmesi söz konusu olabilir. Özellikle annelerin diş sağlığı hem gebelikte hem de bebeklik sürecinde yani aslında hayat boyu önemlidir.
  3. Su seçimini bebek için özel olarak yapın. Bu her zaman mümkün olmayabilir artık önemli olan iki yaşından itibaren florür içeren macun kullanımının önemlidir. Artık flor hapı diş için gerekli değildir . Önemli olan florürlü diş macunudur. Son çalışmalarda önemle vurgulanan florür içeren macun kullanımıdır.
  4. Parmak emme alışkanlığı oluşmamasına gayret edin aynı şey emzik için de geçerlidir.
  5. Şekerli süt, benzeri şeyler içirerek uyutmayın özellikle şekere alıştırmayın. Dengeli ve yeterli olarak besleyin. Özellikle gece uyku arası süt vermemeniz çok önemlidir. Bu alışkanlığı varsa da unutturmaya çalışın.
  6. Daima onun yanında diş fırçalayın en iyi öğreti bu şekilde olmaktadır. Amacı hep sizi taklit etmektir. Diş ipin de onu yanında göstererek yapın. Mutlaka kendi de yapmak isteyecektir.
  7. Üç yaşından itibaren sizinle diş fırçalasın ve florürlü macuna devam edin. Macunu çok az koyun ve yutmamasını öğretin.
  8. Üç yaşında diş hekimi ile tanıştırın. Çürük önleyici flor jel uygulaması onun tüm dişlerini koruyacaktır.
  9. Bu yaşlarda çarpma, düşme gibi şeyler çok olur dişi kırılır ya da yerinden çıkarsa paniğe kapılmayın ve dişi bulursanız hemen hekime getirin. Mümkünse süt içine koyun ve öyle saklayıp getirin. Burada düşen diş daimi ön diş ise bu yapılmaktadır. Süt dişi düşerse hekim oraya yerin kapanmaması için bir koruyucu yapmalıdır.

Sağlık bebekler için de ağızda başlar. Minik ve dişsiz olarak sizi emmeye başlarlar ve sonra dişler gelir ve o dişlerin sorumluluğu size aittir. Bu güzel anların tadını çıkarın.

Dr. Sibel Örsal
Diş Doktoru

Diğer Başlıklar