Diş Eti Çekilmesi

Diş eti problemleri toplumun büyük çoğunluğunu etkileyen bir hastalıktır. Sonuçları diş kaybına kadar uzanmaktadır. Diş eti çekilmeleri ile seyredebilir ve sonunda dişler kaybedilir.

Diş eti çekilmelerinin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

Diş eti hastalığı: 13 yaşından itibaren görülebilen çok sık rastlanan iltihabi bir hastalıktır. Diş eti dokuları ve dişin destek kemiğini (çene kemiği) etkileyen ve dişin kaybı ile sonuçlanan hastalıktır. İlerlemesi sırasında diş etlerinde çekilmeler, dişlerde sallanmalar meydana gelir. Tedavi ve iyi ağız bakımı ile iyileşen dokularda meydana gelen diş eti çekilmeleri çeşitli şekillerde tedavi edilir.

Yaşlanma: Diş eti çekilmelerin yaşlanma ile artmakta olduğu görünmüştür. Yaşlanma ile görülen diş eti çekilmesi ağızda yaygındır ve fizyolojik olarak kabul edilir.

Dişlerdeki çapraşıklıklar: Diş dizilimindeki çapraşıklıklar,alt ve üst çenenin kapanmasındaki bozukluklar diş eti çekilmelerine sebep olur. Çenenin dar olması nedeniyle farklı yerden çıkan dişlerde diş eti çekilmeleri olabilir. Ortodontik tedavi ile tedavi edildikten sonra periodontal cerrahi yöntemleriyle tedavi edilir. Yani diş eti cerrahisi uygulanır ve açık yüzey kapatılmaya çalışılır.

Yanlış diş fırçalama: Dişleri çok sert, yatay fırçalamak zaman içinde diş etlerinde çekilmelere ve açığa çıkan yüzeyde de hassasiyete sebep olur.

Diş sıkma ve diş gıcırdatma: Her yaşta rastlanılan bu problem çoğunlukla psikolojik kökenli, strese bağlı oluşur. Gün içinde veya sıklıkla uykuda dişler büyük kuvvetlerle sıkılır ve bir süre sonra diş eti çekilmeleri olur. Dişlerde hassasiyet ve estetik soruna sebep olur.

Diş etine bağlanan frenilum denilen kas dokusunun yüksek olması: Özellikle alt ön bölgede görülen bu diş eti çekilmesi tedavi ile tamamen kapanabilir.

Diş eti çekilmelerinin meydana getirdiği problemler

Estetik bozukluk: Çekilen diş eti nedeniyle ortaya çıkan kök yüzeyi görüntüsü estetik sorun çıkarır.
Aşırı hassasiyet: Açığa çıkan kök yüzeyi dış uyaranlara karşı çok duyarlı olur. Sıcak soğuk gıdalar,içecekler bazen hava dahi rahatsızlık verebilir. Bu yüzeyler iyi fırçalanmadığı için iltihap olabilir. Açığa çıkan kök yüzeylerinde çürükler meydana gelir.

Diş eti çekilmeleri tedavisi

Çekilmenin nedeni teşhis edildikten sonra tedavi hastayla paylaşılır. Cerrahi yöntemler kullanılarak uygulanan işlemlerde süre ve hastanın istekli olması gereklidir.Bazen kaybedilen dokunun tekrar yapılandırılması birkaç aşamalı cerrahi tedavi gerektirebilir.Kendi dokusu damaktan alınıp ‘greft’uygulanabilir,dişeti dokusu kaydırılarak veya uygun cerrahi metodla açık yüzey kapatılır. Eğer hatalı fırçalama,diş sıkma gibi etkenler varsa buna yönelik tedaviler yapılır. Koruyucu ve hassasiyet gidermeye yönelik macunlar kullanılır.

Dr. Sibel Örsal
Diş Doktoru

Diğer Başlıklar