Diş Eti Hastalıkları

Kadınlar ve diş eti (Periodontal) hastalıkları

Hayatlarının bir devresinde, her 4 yetişkinden 3 tanesi, piyore veya diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontitisten etkilenir. Özellikle kadınlar, yaşamlarının belirli evrelerinde periodontal hastalık riski taşırlar. Hormonal değişiklikler, diş etlerine kan akışını etkileyebilir ve bakteri plağındaki irritan maddelere diş etinin tepkisi artabilir. Eğer periodontal hastalık riskiniz yüksek ise, böyle zamanlarda durumun kötüleştiğini fark edersiniz. Şimdi bu evreleri tartışmadan önce periodontitisin sebeplerini irdeleyelim.

Diş eti (Periodontal) hastalıklarının sebebi

Periodontal Hastalık, dişe tutunan yapışkan bir bakteri plağının o dişin çevresindeki kemik ve diş etinde sebep olduğu enfeksiyondur. Bu bakteri plağı, diş etlerinizi tahriş eden toksinler üretir.

Periodontal hastalığın Gingivitis denilen ilk evrelerinde, diş etleri şişer, rengi pembeden kırmızıya döner ve kolaylıkla kanar.Bu zehirlere vücudun tepkisi diş etlerinin dişten ayrılması şeklinde olur ve buralarda diş eti cebi denen derin boşluklar oluşur. Periodontal rahatsızlığın Periodontitis adını aldığı son devrelerinde, dişi destekleyen kemik ve yumuşak dokular tahrip olur ve diş sallanmaya başlar, bu durumda ya kendiliğinden düşer veya bir diş hekimi tarafından çekilmesi gerekir.

Dr. Sibel Örsal
Diş Doktoru

Diğer Başlıklar