Diş Etinizi Tanıyın

Ağız ve diş sağlığı denilince çoğumuzun aklına beyaz dişler gelir. Problem olarak ise sadece çürük dişler hatırlanır. Oysa dişleri tutan besleyen diş etleridir.

Diş eti nedir?

  • Dişin etrafını saran kemik dokusu saran besleyen dokuya diş eti denir.
  • Sağlıklı diş eti açık pembe renktedir. Pürtüklü bir yüzeyi vardır ve asla kanamaz. Fırçalamada veya durup dururken kanarsa diş eti iltihabı vardır.
  • Sağlıklı diş eti olan kişilerin ağız kokusu problemi olmaz. Ağız kokusunun en önemli sebebi diş eti iltihabıdır.
  • Sağlıklı diş eti dişleri sıkıca sarar çekilmez ve aralarda boşluk olmaz.

Diş eti hastalığının nedenleri nelerdir?

Ağız içinde yaklaşık 600 çeşit bakteri vardır. Bunlar tükürük ve besin artıklarıyla diş yüzeyine yapışır ve orada atıklarını salgılarlar. Eğer diş yüzeyinde gıda artığı varsa daima bakteri ile birleşir ve diş taşı oluşur. Diş taşı diş etinin iltihaplanmasına sebep olur.

Diş fırçalama ve dişlerin arasının temizlenmesi iyi yapılmaz ise daima diş eti iltihabı olur.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

  • Diş fırçalama sırasında az bile olsa kanama olması
  • Ağız içinde ve nefeste kötü koku olması
  • Diş etlerinin şiş parlak kırmızı olması
  • Zaman içinde dişlerin aralarının açılması ve uzaması
  • Dişlerin sallanması

Diş eti tedavisi

Diş eti hastalığını anlamak çok zor değildir. Düzenli diş fırçalamayan kişiler de mutlaka kanama başlar. Sigara içenlerde kanama ortaya çıkmaz çünkü sigara diş etinin kanlanmasını bozmaktadır.

Ağız ve nefes kokusu ortaya çıkar. Bu aşamada diş hekimine  başvurulursa  iyi bir diş taşı temizliği yapılır. Sonrasında çok detaylı fırçalama ve ara yüz bakımı için gerekli şeyler anlatılır.

Bunlar yapıldığı takdirde başlangıç aşamasında olan diş eti hastalığı iyileşir.

Problem ilerlediğinde tedavi şekli de cerrahi işlemlere dönüşür. Küretaj denilen işlemde diş etleri kaldırılmadan kök yüzeyindeki iltihaplı dokular iyice kazınır. Bu aşamadan sonraki tedavi Flap işlemidir. Burada hastalık iyice ilerlemiş ve diş ile diş eti arasındaki boşluk yani cep iyice artmıştır. Diş eti kaldırılarak ve dikiş atılarak tedavi uygulanır.

Bütün tedavilerde amaç sadece diş sağlığı değil tüm beden sağlığıdır. Diş eti enfeksiyonları doğrudan tüm organları etkiler. Pek çok hastalığın etkeninde diş enfeksiyonu mevcuttur.

Dr. Sibel Örsal

Diğer Başlıklar