Hindistan Cevizi ile Oil Pulling

Diş fırçalama ve ara yüz temizliği diş eti ve diş sağlığında en önemli şeylerdir.Diş yüzeyine yapışan gıda artıklarını mekanik olarak temizlemek şarttır. Aksi takdirde kaçınılmaz olan şey diş eti hastalığıdır. Çok eskiye dayanan geleneksel bir takım yöntemler de günümüze popüler olmuştur. Bu işlemlerin hepsi sonuç olarak bakterileri uzaklaştırmak amacıyla yapıldığı için faydalı işlemlerdir.

Hindistancevizi ile oil pulling yapmak ve dili fırçalamak, kişinin hem tüm bedenini hem de ağız hijyenini sağlaması için uygulanan doğal iki yöntemdir. Bu metodlar aslında çok basit ve her sabah ya da gece rutininde uygulanabilir: Ağzınıza bir kaşık yağ alınıp, 15 dakika boyunca çalkalıyor ve yutmadan tükürüyorsunuz

Oil pulling, binlerce yıldır uygulanan ayurvedik bir Hindistan geleneği. Ama onların tercihi susam yağı oluyormuş. Hindistancevizi yağı antimicrobial, antibacterial ve anti-fungal özellikleri açısından müthiş bir yapıya sahip. Içindeki maddeler diş etlerine iyi geliyor ve dişte plak birikimini yavaşlatıyor.

Peki oil pulling ve dil fırçalamak düzgün bir şekilde nasıl yapılır?

  1. Oil pulling yapmak zor değildir. Bir kaşık yağı, 5 ile 20 dakika arasında ağzınızda çalkalıyorsunuz. Ne kadar uzun çalakalarsanız o kadar iyi.
  2. Çalkaladıktan sonra yağı yutmuyor ve tükürüyorsunuz. Sonra da ağzınızı suyla çalkalıyorsunuz.
  3. Bir kaşık ya da dil kazıyıcıyla dilinizi en geriden öne doğru temizliyorsunuz. Dilin rengi pembe ve et tonunda olana kadar devam edin. Beyaz, sarı veya yeşilimsi diller sağlıklı değildir. Dil temizliği yağ ile çalkalama yapılmasa bile mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.
  4. Eğer isterseniz dilinizi temizledikten sonra bir kere daha ağzınızı hindistancevizi ile çalkalayabilirsiniz.
  5. İki işlemi de yaptıktan sonra normalde nasıl fırçalıyorsanız dişinizi o şekilde fırçalayın.

BONUS: Aynı zamanda hindistancevizi yağınıza 5 damla başka yağlardan da katabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için buhur, diş etleri için lavanta ve tea tree yağı ya da tarçın ve karanfil ekleyip bakterileri savabilirsiniz.

Bütün bu işlemlerde amaç diş ve diş eti sağlığı korumaktır. Sadece yağ ile çalkalamak bir sonuç sağlamaz. Daima mekanik temizlik ilk ve en önemlisidir.

Diğer Başlıklar