Seramik Porselen Dişler

Porselen dişler, kaplamalar

Diş sağlımızın, genel sağlığımız ve rahatlığımız üzerinde çok önemli etkileri vardır; ve nasıl göründüğümüz hakkında hissettiklerimiz de yaşam kalitemizde rol oynar.

Eğri dişler veya bunların bozuk görüntüsü nedeniyle kendimizi cazibesiz hissettiğimiz zaman, sıkılgan olabiliriz ve zihnimiz görünüşümüzle meşgul olabilir. Konuşurken veya gülerken ağzımızı kapatma ihtiyacı duyabilir, gülmekten çekinebilir veya yüz görünümümüzü saklamaya çalışabiliriz.

Unident’te bizler, enternasyonel estetik ilkeleri prensipleri ile, sizleri mükemmel bir gülüşe davet ediyoruz. Uygulamakta olduğumuz yöntemler ve kozmetik diş hekimliği alanındaki 32 yıllık tecrübemiz ile, mükemmel bir gülüşe sahip olmak artık çok daha kolay.

Ağzınıza takılmış ve takılacak olan olan porselen dişler diş hekimliğinin en gelişmiş malzemesidir. Camımsı yapısı itibari ile dişe en çok benzeyen ve estetik açıdan çok büyük avantajları olan bu malzeme aynı zamanda çok sağlamdır. Bu nedenle kurallara uygun yapılan dişler uygun kullanım sonunda sizlere en az 10-15 sene hizmet verecektir.

Porselen kaplamalar ile ilgili şıkça sorulan sorular

Ne kadar sürede yeni dişlerime kavuşabilirim?

Unident olarak, dental laboratuvarımızı bünyemizde bulundurduğumuz için üç seansta yaklaşık bir hafta içinde yeni dişlerinize kavuşabilirsiniz.

İstediğim formda ve renkte diş yaptırabilir miyim?

İstediğiniz formda ve renkte porselen dişler yaptırabilirsiniz. Ancak en çok yanılgıya düşülen konu, başka bir kişide gördüğünüz dişin size de aynı şekilde uygun olacağını düşünmektir. Herhangi bir sanatçıda çok güzel görünen porselen dişler size milimetrik bir biçimde uygulansa bile, sizin yüzünüzün şekli, ten, göz, saç renginiz, hatlarınız ve yaşınız aynı dişilerin sizde çok farklı görünmesine yol açabilir. İdeali, diş hekimi ile aynı estetik görüşe sahip olmanız ve ve onun tecrübelerinden faydalanmanızdır.

Bazı kişilerin dişlerinde tam diş eti sınırında morarma ve siyah bir çizgi oluşuyor, bunu istemiyorum.

Bu metal destekli porselen kaplamalarda zamana ve yanlış fırçalamaya bağlı oluşan bir komplikasyondur. Kliniğimizde özellikle ön bölge çalışmalarımızda metal desteği olmayan tam porselen diş çalışması yapıldığı için bu şekilde bir komplikasyonla karşılaşılmamaktadır.

Yeni dişlerim yapılırken ağrı duyacak mıyım?

Yeni porselen dişlerinizin yapılabilmesi için diş yüzeylerinden 1-1.5 mm. kadar maddenin kaldırılması gerekmektedir. Bu bazı hastalarımızda hassasiyete neden olduğundan, anestezi yapılmasını gerektirir. Anestezi yapıldıktan sonra hiç bir ağrı ya da acı hissetmeyeceksiniz.

Hemen rahat eder miyim?

Natürel ve estetik görünümleri açısından çok yüksek bir değere sahip olan, bu tür protezlere alışma süresi diğer takılıp çıkartılabilir protezlere göre çok kısa olup; Bir gün ve bazen de bir kaç hafta ile sınırlıdır. Bu müddet sonunda hastalar, ağzında böyle bir protez olduğunun farkına bile varmazlar.

Porselenlerim takıldıktan sonra ağrım olur mu?

İlk bir iki hafta içinde hastaların, çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerde hassasiyet duymaları kron ve köprü için dişlerin bir miktar kesilmesinden kaynaklanır. Ancak son yıllarda geliştirilen yapıştırma malzemeleri bu sorununda minimuma indirmiştir. Ancak yinede eğer rahatsızlık duyarsanız protezlerinizin yapıştırılmasından sonra (ilk bir iki hafta içinde) aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerden sakınmalısınız.

Konuşmam değişir mi?

Öncelikle estetik amaçla ön bölgelere yapılan köprülerde, bir kaç gün konuşmada ve bazı kelimeleri telaffuzda zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluğu en kısa sürede aşmanız için yüksek sesle okumanız ve zorluk çektiğiniz kelimeleri ve heceleri tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Rahat yiyebilecek miyim? 

Eğer dişleriniz takıldıktan sonra hassasiyet oluşmamışsa, her istediğiniz şeyi yiyebilirsiniz. Bazı hastalarımız köprünün veya kronun takıldığı tarafı kullanmamaktadır. Siz böyle bir hata yapmayınız. Zira size yapılan her protez sizin daha iyi çiğneyip; gıdalara daha iyi öğütebilmeniz için yapılmıştır. Bu nedenle protezli tarafınızla da çiğneme işlemini ihmal etmeyiniz.

Kontroller

Proteziniz ne kadar sorunsuz olursa olsun, senede en az iki kez (her altı ayda bir) kliniğimizde uygulanan ve ücretsiz olan kontrolü ihmal etmeyiniz.

Dr. Sibel Örsal
Diş Doktoru

Diğer Başlıklar